Adott egy új hét, amely viszonylag stabilabb, és nyáriasabb időt ígér. A vasárnapi hidegfront után megnyugodott a légkör, viszont az még kérdést vet fel, hogy meddig. Jelenleg ellentétes álláspontok vannak, de egyelőre ne szaladjunk előre! Heti elemzésünk következik.

Ahogy mondtuk is, a hidegfront után stabilizálódott a légkör, és a tőlünk délnyugatra levő légtömegek határozzák meg az előttünk álló napok időjárását. Azonban az Alpokban kissé labilissá válik a légkör, amelynek következtében egy-egy zivatarcella benézhet hozzánk a keddi, de még inkább a szerdai napon is. Európa északnyugati részén egy ciklon helyezkedik el, ami azonban közvetlenül nem lesz hatással a térségünkre.

Légnyomás-előrejelzés 2021. augusztus 12-re, GFS modell alapján (forrás: meteociel.fr)

A hét második felében azonban változások kezdődnek: az Atlanti-óceánon elterülő anticiklon elmozdul északabbra, a Brit-szigetek környékén levő ciklon pedig áttevődik tőlünk északi, északkeleti irányba, amely elősegíti egy hidegfront megérkezését környékünkre, jelentős mennyiségű csapadékkal és heves eseményekkel kísérve.

Légnyomás-előrejelzés augusztus 17-re, ECMWF modell alapján (forrás: meteociel.fr)

És bizony, itt le is zárhatnánk az értékelést, mint aki jól végezte a dolgát, de ugye tudjuk, a törpök élete sem csak játék és mese… Ezt a középtávú előrejelzést az ECMWF alapján készítettük. A másik gigász, a GFS gyökeres ellentéte az ECMWF-nek, ott egy teljesen más helyzetkép alakul ki kontinensünkön, mivel az említett ciklont csak a lengyel térségig hozza le, és egy merőben ellentétes folyamat következne be: az anticiklon segítségével szubtrópusi levegő érkezne meg, ami a 08.16-08.20 közötti időszakokban 40 °C feletti maximum hőmérsékletet eredményezne, számottevő csapadék nélkül. De azt is hozzá kell tenni, hogy a főfutás (GFS OP) alapján, a modell tagjainak átlaga 35-38 °C-t prognosztizál.

Légnyomás előrejelzés GFS alapján
Légnyomás előrejelzés ECM alapján
Geopotenciál anomália térkép (GFS)
Geopotenciál anomália térkép (ECM)

A légnyomástérképen ábrázoltakról már beszéltünk fentebb, azonban érdemes megvizsgálni a geopotenciál anomália térképeket is. Amint látható, adott napon a GFS-nél pozitív az anomália, míg az ECM-nél negatív. Itt is nagyjából látható a légörvények elhelyezkedése.

Nem egyszerű tehát az előretekintés, nyitott szemmel fogunk járni, és figyelni fogjuk, hogy melyik irányba mozdul el a kontinens időjárása. Azonban továbbra is fokozottan felhívjuk a figyelmet, hogy a kattintásokra vadászó oldalak cikkjeit messze kerüljük, mert aki ezt a felállást biztosra állítja, hazudik.


0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük