2022. július elsején az esti órákban ismét mozgalmas volt a légkör: egy gyengébb hidegfront érkezett meg térségünkbe, ahol átmeneti lehűlést és helyenként jelentős csapadékot hozott magával. Ennek a részleteit osztjuk meg most olvasóinkkal.
Légköri felállás
A front megérkezése előtti napokban már ez a gyengébb hideghullám végigmasírozott Nyugat-Európán, és ennek a hajtóerejét egy Brit-szigetek központú ciklon adta. Szerte a kontinensünkön jelentős csapadék – főként zivatar – volt tapasztalható, osztrák szomszédainkat például 3 egymást követő nap tette próbára az időjárás. Aztán ennek a frontnak a felhőzete és csapadékzónája halkan és csendesen megérkezett az esti órákban térségünkbe.
A kezdetek
A műholdképeken látszott hogy a hevesebb időjárási jelenségek továbbra is határainkon kívül fognak lejátszódni, azonban látszott, hogy a nyugati határszél mellett kezd berobbanni a légkör, és Lenti, valamint Csesztreg környékén beléphetnek az első zivatarok az országba. A délnyugati határszél pedig a Horvátország középső részén képződött cellák miatt kezdett csapadékban reménykedni, bár sok reményt eleinte nem fűztünk hozzá, hogy akármi is megérkezik.
Délnyugat aktivizálódása
Amikor a délnyugati térség elkezdett aktívabb lenni, nyugaton (értsd. Zala nyugati részén) már zivatarok tomboltak. Az előző naphoz képest nem igazán jelentettek jeget, viszont nagyon sok helyütt jelentős mennyiségek hullottak, és igazi villámshow volt az égbolton. Az első komolyabb cellák este 11 környékén jelentek meg, a Letenye-Murakeresztúr térségben az egyik, míg Őrtilos térségében a másik. Míg ezek fokozatosan erősödtek, még valami erősödött: a szél. Helyenként viharos lökések érkeztek, felfrissült a levegő.
Sokan felkapták a fejüket, hogy hogyan lehetséges ez, hiszen már a front megérkezett, és az északi szél elkezdte lehűteni a felszínt? A válasz a kérdésre nem más, mint az emelt konvekció. Ez a jelenség azt jelenti, hogy a feláramlás nem a felszínről, hanem magasabb légrétegekből (akár 1-2 km) indul, így az alsóbb réteg hiába stabilizálódik, a folyamat az előbb említettek miatt elindul. Ilyen esetekben nem kell heves eseményekre felkészülni.
Finálé
A zivatarcellák éjfél környékén kezdtek el környékünkön tombolni, és északkelet felé vették az irányt, pontosan a Balaton irányába. Ott azonban fokozatosan legyengültek, és meg is szűnt kb. 2-3 óra között a zivatartevékenység. Volt pár képződmény még Horvátországban, de ezek nem tudtak életben maradni, mire a térségbe érhettek volna.
Számszerűsítés
Nagyon sokan vannak, akiket nem maga a zivatarjelenség, hanem a csapadék várható mennyisége érdekelt, hiszen az előző napok szinte extrém módon kiszárították a felszínt. Nos, egy-két települést kivéve az átlag mennyiség 5-6 mm között mozgott, a nagyobb gócpontok emelkedtek 10 mm fölé. Az alább látható térképen próbáltuk meg a területi eloszlást megjeleníteni, itt köszönjük meg Olvasóink segítségét, akik megosztották velünk a mért adatokat!
A végén pedig 2 animáció, egyik a radarkép, a másik pedig a villámtérkép alakulását mutatja 22:00 és 3:00 között.
A következő front várhatóan július 5-én érkezik, a tevékenysége pedig a nappali órákban várható, főként Zala megye lesz érintett, valamint Somogy középső és nyugati része.
0 hozzászólás