Augusztus második napján egy gyengébb hidegfront vonult át felettünk. A bizonytalan időjárási helyzet miatt sokáig kétséges volt, hogy várható-e jelentősebb csapadék, vagy nem, szerencsére a délután folyamán megnyíltak az égi csatornák, és többfelé alakult ki zápor, zivatar. A megszokottól eltérően nem közvetítettünk az oldalon, viszont így a mostani összegzés nem maradhat el.
Sekély ciklon érkezett
A hét közepéig magasnyomás, vagyis anticiklon alakította az időjárásunkat, azonban a légörvény visszahúzódása, valamint a keleten és az északnyugaton elhelyezkedő ciklon változtatott a helyzetképen. Nedvesebb légtömegek érték el Közép-Európát, valamint egy fentebb említett sekély ciklon is kialakult (1. ábra), ami szó szerint felkavarta az állóvizet. Csapadékra mindenképp számítani kellett, hiszen a felgyülemlett nedvességet (2. ábra) valahol ki kell adni, azonban bizonytalan volt a térbeni és az időbeni elhelyezkedése, ahogy ezt korábbi cikkünkben említettük. Kisebb méretű ciklonok esetén egyébként ez a bizonytalanság mindig fennáll.
Hajnali maszatolások
Péntek virradóra is számítani lehetett már záporok, zivatarok kialakulására, azonban a szlovén rendszerek nem voltak elég erősek ahhoz, hogy kitartsanak. Így az első keletkezés valamikor 4:30 tájékán volt, Zalaegerszeg térségében (3. ábra). 6 óra tájékán Kaposvár tájékán is kialakult egy intenzívebb záporgóc (4. ábra), de a délelőtt folyamán inkább csak kisebb esőket tapasztaltunk (5. ábra animációja), és a déli órák után meg is szűnt a csapadékhajlam.
Nehézkes beindulás, majd mozgalmas este
14 óra után aztán felszakadozott a felhőzet, majd kisütött a Nap. Ekkor már tőlünk északra lehetett látni zivatarrendszer-keletkezést, azonban ez közvetlen hatással nem volt a térségünkre. Néhány kósza dörgést és villámlást leszámítva nem történt semmi, és olvasóink is kezdtek már pesszimistává válni. 17 órakor még csak egy erőtlen cella ólálkodott a Balaton déli partján, de aztán északnyugat felől megérkezett az első adag (6. ábra és 8. ábra animációja). Intenzív csapadék, heves villámtevékenység, és erős szél jellemezte az érkezését, egészen a kifulladásáig. De érdekes módon a 2 rendszer megvárta egymást, ugyanis a dél-zalai tömb a balatoni gyengülése után közelítette meg térségünket (7. ábra). Ugyanazok a jellemzők voltak rá igazak, mint a korábbi társára, viszont ez a cella órákig megmaradt a dél-zalai, majd később a dél-somogyi térségben (9. ábra animációja). Szerencsére a jégeső elkerült bennnünket, így ilyen jellegű károkozástól nem kellett tartanunk.
Csapadék mennyiségek, összegzés
Ahogy azt a korábbi cikkekben is leírtuk, nem vártunk kiterjedt esőzést, hanem csak a rendszer vonalában kellett jelentősebb mennyiségekre számítani. Nos, a délutáni, Balatont elérő rendszer „csak” 10-12 mm-t tartogatott, Zala északi részén 4-7 mm közötti értékeket regisztráltak. Az esti „izmosabb” tömb tartalmazott több csapadékot, a határmenti településeken 20 mm-t is meghaladó mennyiség hullott. A teljesség igénye nélkül Belezna 33 mm, Csurgó 25 mm, Berzence 22 mm, Murakeresztúr 22 mm, Gyékényes 30 mm, Somogyudvarhely 30 mm. A mi főhadiszállásunk az első adagból nem kapott, a késő esti cellákból esegetett 13,5 mm, ami jelen esetben mindennél többet ért.
Összességében a sok bizonytalanság ellenére kijelenthetjük, hogy sikeresen abszolválhatjuk a pénteki napot. Az előrejelzés térbeli elhelyeződés alapján viszonylag pontos volt, az időponttal kapcsolatban volt némi eltérés, de a mondás szerint ami késik, nem múlik. Köszönjük kedves Olvasóink interakcióit, végül de nem utolsósorban álljon itt egy képsorozat az Önök által beküldött képek egy részéről.
Borítókép: Rauth László (facebook-feltöltés)
Radarkép és modell előrejelzések forrása: meteologix.com