A jelenlegi időjárási helyzetben már szinte szenvedélyesen vágyakozunk a csapadékra. A szárazság extrém méreteket kezd önteni, és ebben az aszályos időszakban szükség van minden milliméter esőre. A hét vége felé minden esélyünk megvan, és augusztus első hétvégéje ebből a szempontból minden bizonnyal jól fog telni. Már csak egy kérdés van: a mennyiség.

Jelenlegi helyzetkép, és az érkező rendszer háttere

Jelenleg egy tőlünk nyugatra elhelyezkedő anticiklon határozza meg időjárásunkat, azonban ez a hatás az elkövetkezendő napok során gyengülni fog. Ezzel párhuzamosan nedvesebb és labilisabb légtömegek érik el térségünket (1. ábra), amelyek már csütörtökön változást okozhatnak, de a tényleges események inkább péntekre helyeződnek át.

1. ábra: Csütörtökön már Közép-Európában csoportosulnak a nedves és labilis légtömegek, a képen a csütörtök estig lehulló csapadék mennyisége látható, mm-ben

Pénteki prognózis

Egy biztos, hogy semmi sem biztos 🙂 Az elmúlt időszakban sokat változott a felállás, amelyek a különböző modellek vetítettek elő, de most már kezd körvonalazódni a pontos helyzet. Ezek szerint csütörtök este egy komolyabb rendszer megközelít bennünket, de záporokat, illetve zivatarokat csak a délnyugati határszélen lehet tapasztalni. Ami viszont kellemetlen lesz, az a szél, ugyanis ismét számíthatunk a múlt hetihez hasonló lökésekre (2. ábra). Mostanra a számítások annyit változtak, hogy hajnali rendszer nem érkezik, hanem csak a délutáni óráktól kell számítani csapadékra.

2. ábra: 6 órás széllökések augusztus 1-re, Swiss 4×4 (ECMWF-based) modell számításai alapján

Labilitás, de mi az?

Nagyon sokszor hallani egy frontrendszer érkezése előtt (is), hogy labilis légtömegek érik el térségünket. Ezeknek a labilitásoknak, vagy instabilitásoknak az eredménye a gomoly-, majd a zivatarfelhő képződés. Már korábban említettük, de ennek az előbb említett fogalomnak van egy mérőszáma, amit CAPE-értéknek nevezünk. De mi is ez a CAPE? Ez a „Convective Available Potential Energy”, vagy magyarul a „Hozzáférhető Konvektív Potenciális Energia” rövidítése. A CAPE segítségével megbecsülhetjük egy adott pont fölötti légoszlopban, hogy egy felfelé elmozduló légelemen a környezete összesen mekkora munkát képes végezni, amennyiben a légelemre pozitív felhajtóerő hat. Minél nagyobb ez az érték, annál valószínűbb a záporok, zivatarok kialakulása, továbbá ezek a konvektív képződmények annál intenzívebbek lehetnek.

Nos, ez a CAPE érték térségünkben (főleg zalai „oldalon”) 1000 J/kg felett lesz, ami annyit jelent, hogy ebből a szempontból megvan a feltétele zivatarok kialakulásának (a többi tényezőt most nem említjük, de vannak még, bőven…). A 3. ábrán látható az alakulása, ami egy péntek délutánra előrejelzett számítás. Hozzátéve: Szlovéniában ugyanezen értékek 3500 J/kg között lesznek, szóval arrafelé megint borítékolható lesz a tarolás. Előjöhet a kérdés, hogy nálunk mennyire várható károkozó esemény? Nos, eddig nagyon úgy tűnik, hogy semennyire. Szupercella és extrém méretű jégre most szerencsére nem kell felkészülnünk.

3. ábra: légköri labilitás előrejelzés augusztus 2-re

Mennyi eső fog esni? És hol?? És mikor???

Folyamatosan ezekkel a kérdéssel bombáznak bennünket az Olvasók, de sajnos a varázsgömbünk nem alkalmas arra, hogy ennyire precíz választ adjunk. Területileg lebontva már más a helyzet, hozzávetőleges adataink vannak. Ezek nagyon eltérő kimenetet adnak, vagyis a konkrét mennyiséget és helyet (még) nem tudjuk meghatározni. A 4. ábra képein a különböző modellek 24 órás csapadékmennyisége látható.

A jobb felső sarokban egy kiugró számítás szerepel UKMO modell alapján, ezt nem is igazán kell előtérbe helyezni. De a többi modell egyértelműen nyugat/délnyugatra helyezi a hangsúlyt, átlagban 8-10 mm csapadékkal.

Az eső mellett ismételten meg kell említeni a légmozgást, amely zivatarok környezetében felerősödik, viharos lökések is lehetnek. Az 5. ábra szemléltetése alapján pénteken is elérhetjük egyes helyeken a 80 km/órás lökési sebességet.

5. ábra: 6 órás széllökés Swiss 4×4 (ECMWF based) modell számításai alapján

Fentiek közül a „Mikor?” kérdésre még nem érkezett válasz. Az előzetes prognózisok alapján 15 óra után indul a gomolyképződés, és a zivatarok 14-20 óra között tombolhatnak térségeinkben. A 6. ábra animációján a svájci ECMWF-alapú modell várható radar-előrejelzése látható.

6. ábra: radar-animáció és előrejelzés augusztus 2-re

Szívesen mondanánk, hogy az utána következő napokban fellélegezhetünk, de nem… csak kis mértékben csökken a hőmérséklet, jövő héten ugyanúgy kánikula várható, hét közepén akár extrém hőség is lehet – de tartós állapot nem valószínű. Eső tekintetében azonban semmi jót nem tudunk ígérni.