A jelenlegi időjárási helyzetben már szinte szenvedélyesen vágyakozunk a csapadékra. A szárazság extrém méreteket kezd önteni, és ebben az aszályos időszakban szükség van minden milliméter esőre. A hét vége felé minden esélyünk megvan, és augusztus első hétvégéje ebből a szempontból minden bizonnyal jól fog telni. Már csak egy kérdés van: a mennyiség.
Jelenlegi helyzetkép, és az érkező rendszer háttere
Jelenleg egy tőlünk nyugatra elhelyezkedő anticiklon határozza meg időjárásunkat, azonban ez a hatás az elkövetkezendő napok során gyengülni fog. Ezzel párhuzamosan nedvesebb és labilisabb légtömegek érik el térségünket (1. ábra), amelyek már csütörtökön változást okozhatnak, de a tényleges események inkább péntekre helyeződnek át.
Pénteki prognózis
Egy biztos, hogy semmi sem biztos 🙂 Az elmúlt időszakban sokat változott a felállás, amelyek a különböző modellek vetítettek elő, de most már kezd körvonalazódni a pontos helyzet. Ezek szerint csütörtök este egy komolyabb rendszer megközelít bennünket, de záporokat, illetve zivatarokat csak a délnyugati határszélen lehet tapasztalni. Ami viszont kellemetlen lesz, az a szél, ugyanis ismét számíthatunk a múlt hetihez hasonló lökésekre (2. ábra). Mostanra a számítások annyit változtak, hogy hajnali rendszer nem érkezik, hanem csak a délutáni óráktól kell számítani csapadékra.
Labilitás, de mi az?
Nagyon sokszor hallani egy frontrendszer érkezése előtt (is), hogy labilis légtömegek érik el térségünket. Ezeknek a labilitásoknak, vagy instabilitásoknak az eredménye a gomoly-, majd a zivatarfelhő képződés. Már korábban említettük, de ennek az előbb említett fogalomnak van egy mérőszáma, amit CAPE-értéknek nevezünk. De mi is ez a CAPE? Ez a „Convective Available Potential Energy”, vagy magyarul a „Hozzáférhető Konvektív Potenciális Energia” rövidítése. A CAPE segítségével megbecsülhetjük egy adott pont fölötti légoszlopban, hogy egy felfelé elmozduló légelemen a környezete összesen mekkora munkát képes végezni, amennyiben a légelemre pozitív felhajtóerő hat. Minél nagyobb ez az érték, annál valószínűbb a záporok, zivatarok kialakulása, továbbá ezek a konvektív képződmények annál intenzívebbek lehetnek.
Nos, ez a CAPE érték térségünkben (főleg zalai „oldalon”) 1000 J/kg felett lesz, ami annyit jelent, hogy ebből a szempontból megvan a feltétele zivatarok kialakulásának (a többi tényezőt most nem említjük, de vannak még, bőven…). A 3. ábrán látható az alakulása, ami egy péntek délutánra előrejelzett számítás. Hozzátéve: Szlovéniában ugyanezen értékek 3500 J/kg között lesznek, szóval arrafelé megint borítékolható lesz a tarolás. Előjöhet a kérdés, hogy nálunk mennyire várható károkozó esemény? Nos, eddig nagyon úgy tűnik, hogy semennyire. Szupercella és extrém méretű jégre most szerencsére nem kell felkészülnünk.
Mennyi eső fog esni? És hol?? És mikor???
Folyamatosan ezekkel a kérdéssel bombáznak bennünket az Olvasók, de sajnos a varázsgömbünk nem alkalmas arra, hogy ennyire precíz választ adjunk. Területileg lebontva már más a helyzet, hozzávetőleges adataink vannak. Ezek nagyon eltérő kimenetet adnak, vagyis a konkrét mennyiséget és helyet (még) nem tudjuk meghatározni. A 4. ábra képein a különböző modellek 24 órás csapadékmennyisége látható.
A jobb felső sarokban egy kiugró számítás szerepel UKMO modell alapján, ezt nem is igazán kell előtérbe helyezni. De a többi modell egyértelműen nyugat/délnyugatra helyezi a hangsúlyt, átlagban 8-10 mm csapadékkal.
Az eső mellett ismételten meg kell említeni a légmozgást, amely zivatarok környezetében felerősödik, viharos lökések is lehetnek. Az 5. ábra szemléltetése alapján pénteken is elérhetjük egyes helyeken a 80 km/órás lökési sebességet.
Fentiek közül a „Mikor?” kérdésre még nem érkezett válasz. Az előzetes prognózisok alapján 15 óra után indul a gomolyképződés, és a zivatarok 14-20 óra között tombolhatnak térségeinkben. A 6. ábra animációján a svájci ECMWF-alapú modell várható radar-előrejelzése látható.
Szívesen mondanánk, hogy az utána következő napokban fellélegezhetünk, de nem… csak kis mértékben csökken a hőmérséklet, jövő héten ugyanúgy kánikula várható, hét közepén akár extrém hőség is lehet – de tartós állapot nem valószínű. Eső tekintetében azonban semmi jót nem tudunk ígérni.