Sajnálatos módon a címben szereplő szóösszetétel a szó szoros értelmében ráhúzható 2021. június 25-re. A délutáni órákban érkező szupercellák országszerte taroltak, azonban Somogy megye egyes részei hatványozottan kárvallottjai az esetnek. Összefoglalónk következik.

Teljes bizonytalanság övezte a pénteki napot az előrejelzés szempontjából: az időjárási modellek sok esetben ellentmondtak egymásnak, azt azonban tudni véltük, hogy a déli országrész lesz az elszenvedője az érkező ciklonnak. Aznapra a meteorológiai szolgálat ki is adta a másodfokú zivatarriasztást, mi pedig vártuk a délutánt.

Az első zivatarok érkezése, 15 óra körüli helyzetkép

Már a radaron kezdett kirajzolódni, hogy a déli, illetve a délkeleti országrész még a délután folyamán megkapja a magáét, ráadásul Kalocsán be is köszönt egy tornádó, ami nem kicsi ijedelmet okozott azok után, hogy Csehországban egy hasonló (ám sokkal erősebb) jelenség letarolt egy adott térséget. Ekkor voltunk 17:00 körül.

1-3 órás zivatarriasztás (forrás: Országos Meteorológiai Szolgálat)

17:00-kor pedig az OMSZ kiadta a teljes Baranya megyei térségre, valamint a barcsi régióra a harmadfokú riasztást (illetve Tolna megye pár régiója is belelógott ebbe). Ekkor még úgy látszott, hogy Barcs környékén csak az óvatosság miatt lett harmadfokú, az a szupercella elhaladt mellettük.

Nem haladt el viszont Pécs mellett, hanem telibe találta. Abban a térségben felhőszakadás is kialakult, valamint nagyméretű jegek is estek arrafelé. Az Időkép által közölt fényképek egyikén a jégtől kifehéredett egy szentlőrinci udvar, egy pécsi meteorológiai oldal pedig további fotókat közölt az olykor mandarin nagyságú jégszemekről is.

Ilyen extrém nagyságú jegek estek Pécsett és környékén (forrás: Meteo Mecsek, facebook)

Figyelni kellett azonban a másik megyére is, ugyanis Zalába is megérkezett a zivatarcella, ami Zalaegerszegen okozott felhőszakadást, illetve jégesőt. Olvasóink több helyről jelentettek a cseresznye nagyságútól pingponglabda nagyságúig jeget, a cella mozgási iránya pedig keleti volt.

Zalaegerszeg is elesett, radarkép alapján

Aztán, amit nem is sejtettünk, még hátravolt: Kaposvár irányába haladt egy újabb cella, ami brutális károkat okozott, legnagyobb elszenvedője Kadarkút volt, ahol a mentések, kárelhárítások jelenleg is folynak. Katasztrófavédelmi források szerint több, mint 300 lakóház tetőszerkezete rongálódott meg, autók karosszériája horpadt be, szélvédők törtek be, az anyagi kár jelentős. Arrafelé lúdtojás nagyságú jég esett.

Egy kadarkúti lakos autójában keletkezett kár (forrás: Szászfalvi László fb oldala)
Egy kadarkúti lakos autójában keletkezett kár (2) (forrás: Szászfalvi László fb oldala)
Kadarkúti ház tetőszerkezetén keletkezett kár (forrás: Szászfalvi László fb oldala)

Ezen az alábbi animáción pedig azt láthatjuk, hogyan is robbant be a légkör, ami ezt az ítéletidőt eredményezte.

Az Iharos-MET természetesen minden tőle telhetőt megtesz a károk enyhítésének segítése érdekében, amint közérdekű információk birtokába jutunk, közzétesszük, bízva az Olvasók segítségében.


0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük