Ismét egy hosszú hétvége következik számunkra: a május elsejei ünnep naptári elhelyezkedése miatt 4 nap pihenő vár ránk (már akire, ugye). Az időjárás azonban tartogat némi meglepetést számunkra, amelynek a vége nem lesz kellemes, ugyanis a nyárias hőmérsékleti értékek után lehűlés érkezhet. Alábbi cikkünkben elemezzük a helyzetet.
Időjárási helyzetkép
Európa
Európa középső részén egy markáns anticiklon terül el. Ez a légörvény biztosítja számunkra a nyugodt, napos időjárást, és ennek hatására egész kellemes hőmérsékletet és időjárást tapasztalunk térségeinkben. Azonban ennek az anticikonnak mind a délnyugati, mind pedig az északkeletei peremén frontálzónák húzódnak, amelyek mentén felhős, csapadékos idő tapasztalható, azonban ez nincs ránk közvetlen hatással.

Magyarország
Ahogy azt a heti előrejelzésünkben is kiadtuk, a hét elején és közepén térségeinkben is kellemes hőmérsékleti értékeket mérhetünk. Szikrázó napsütés, 24-25 °C és csapadéknak nyoma sincs. A hét vége felé ez a hatás fog megszűnni, melynek a helyébe északkelet felől egy hullámzó frontrendszer közelíti meg térségünket és fokozatosan a felhős, változékony idő veszi át a szerepét. Az alábbi, 850 hPa-s és 2 méteres szinten mért hőmérsékleti valószínűségi (ensemble) előrejelzés is mutatja, hogy vasárnaptól törés következik, amely az utána következő napokban is kitart.


Még mindig a hőmérsékleteknél maradva, megvizsgáltuk Somogy és Zala vármegye egyes településeit a maximumok alakulása tekintetében. Az alábbi grafikon is kristálytisztán mutatja a törést, a GFS modell valamivel markánsabb lehűlést vízionál.

Csapadék: lesz vagy nem?
Erre egyszerű a válasz: valószínűleg igen. Mivel még nagyon a hét elején vagyunk, így ennek a mennyiségi megítélése is bizonytalan, fentebb látható is a szórás a tagok között. A mi álláspontunk az, hogy 5-10 mm csapadék biztosan várható, főként vasárnap és hétfőn, a további részletek még a hét folyamán pontosítva lesznek.
A folytatásban
A következő héten valószínűleg még nem térnek vissza a nyárias hőmérsékleti értékek, a felállás azonban még merőben bizonytalan. Az ECMWF modell 20-22 °C-ra „melegít” vissza, míg a GFS további ciklonális tevékenységet, hűvősebb (15-18 °C) és változékonyabb időt ígér.