Már többfelé sikerült beharangozni, és most már világossá vált: érkezik az első markáns lehűlés. Egy Európa nyugati felén megerősödő ciklon először jelentős csapadékot, hátoldalán pedig igazi őszi levegőt sodor térségünkbe. A forró nyárnak tehát ezennel vége, de hogy milyen mértékű lehűlést, és mennyi esőt várhatunk, az a cikkből azonnal kiderül.
Időjárási helyzetkép, avagy hol tart a ciklon
Jelen pillanatban Franciaország területén található annak a légörvénynek a középpontja (1. ábra), amely a következő napok időjárását szinte az egész kontinensen be fogja folyásolni befolyásolja. Ott már heves zivatarok alakultak ki, és a szél is több, mint 80 km/órás lökéseket produkál. A számítások szerint azonban nem ez a csapadéktömb, hanem egy délebbről jövő fogja a jelentős mennyiséget szállítani például a mi térségünkbe is (2. ábra animációja), amelyhez nyilván a felmelegedett tengerek párolgása nagy mértékben hozzájárul. És, mivel ennek 2 nagyobb lépcsője lesz, most mi egyelőre csak az elsőről beszélünk, a hétvégi esélyekről majd a cikk végén, egy általános kitekintés keretein belül.
Eldördül a startpisztoly
El bizony, kérdés, hogy mikor. Vasárnap még biztos, hogy nem, ekkor csak helyi jellegű záporok alakulhatnak ki, de inkább Dél-Somogy, sokkal inkább pedig Baranya az esélyes. A nagy modellek közül az ECMWF – amellyel leginkább foglalkozunk – éjfél körül taksálja az érkezést. A GEM és az ICON valamikor éjjel 2 körülre számol, a GFS pedig hétfő reggel indítja a műsort (a svájciak még egyelőre nem érzik a helyzet súlyosságát). Reggel és délelőtt még nem lesz igazán intenzív az esőzés, délutánra már igen, sőt, labilizálódik a levegő, és zivatarok is kiakalulhatnak. Jelen pillanatban van esély károkozó eseményekre – mint például felhőszakadás és jégeső – számítani, de itt inkább a jelentős eső lesz az elsődleges komoly veszélyforrás. Az érkezés pillanatát összehasonlító ábrát a 3. ábra szemlélteti.
Na jó, de mennyi?
Természetesen egy ilyen nyár után mindenki a mennyiségre kíváncsi. Persze, hiszen menteni kell a menthetőt, és minden egyes milliméter számít. Nos, a bizonytalanság a modellek körében továbbra is jelen van, hiszen sem területileg, sem mennyiségileg nincsenek még összhangban. Azt lehet mondani, hogy a legkevesebb várható mennyiség térségeinkben 20 mm, tehát valószínűleg ezen értékek feletti eredményekkel fogunk találkozni. Ha a 4-es ábra összehasonlításait megnézzük, hogy az ICON messze a legtöbbet jósolja a térségbe, Zala egyes területein akár több, mint 80 mm eső is leeshet! Utána a GFS számításai következnek, amely Zalára 40-50 mm-t ígér, Somogy pedig 20-40 között kaphat. Némileg szétszórt eloszlással jelentkezik az ECMWF, de ott is többségében a 30 mm körüli mennyiségek várhatóak, míg a GEM ezek közül a legszolídabb, ők 40 mm-nél meghúzzák a vonalat, és Dél-Somogyra csak 10-15 mm-t adnak.
Hőmérséklet tekintetében is jókora változás lesz: a vasárnapi 28-30 °C-os maximumokat bizony a 21-23 °c-os csúcsértékek fogják felváltani. A hajnalok is frissebbek lesznek, 12-15 °C-os minimumokra kell majd felkészülnünk. A szél nem lesz annyira erős, mint ilyen ciklonok érkezése után, de időnként erős lökésekre majd kedden fel kell készülnünk.
Izgalmas folytatás
A folytatásban aztán még jobban le fog hűlni a hőmérséklet, egy markáns hidegfrontnak köszönhetően. További jelentős mennyiségű csapadék várható (akár 50 mm összmennyiség), és a csúcsértékek már a 20 °C-t sem fogják elérni. Mivel a környező országokban még több eső eshet (Szlovéniában akár több, mint 200 mm), ezért áradásokra is fel kell majd készülnünk. Mi elsősorban a Mura és a Dráva vízszintjére fogunk figyelni. Szemléltetésképp jöjjön az 5. ábra animációja, ami a jövő hétvégi hidegleszakadást vizualizálja számunkra. Fontos megjegyezni, hogy az animáción szereplő hőmérsékleti értékek 850 hPa-s, vagyis kb. 1500 méteren szinten találhatóak, tehát semmiképp se keverjük össze a felszíni, 2 méteren mért hőmérsékletekkel.