Ahogy azt áprilisban megszokhattuk, az időjárás most sem hazudtolja meg a hírnevét: szeszélyes és változékony. A hétvége közeledtével térségünket eléri egy jelentős hidegbetörés, amely északról érkező hideg levegővel árasztja el a Kárpát-medencét. Bár számottevő csapadék nem várható, a hőmérséklet alig emelkedik majd 6-8 °C fölé, ezzel igazi „beköszönő télies időt” hozva az áprilisi tavasz helyett.

De mi áll ennek az időjárási helyzetnek a hátterében? Miért pont most érkezik ez a hideg levegő, és hogyan formálja mindezt az a magasnyomású rendszer, amely Észak-Európában dominál? Ebben a bejegyzésben mélyebben beleásunk a meteorológiai folyamatokba, és megmutatjuk, hogyan lesz hatással ez a helyzet a következő napok időjárására.

Időjárási helyzet magyarázata

Magasnyomású rendszer és a hidegbetörés kapcsolata

Jelenleg egy erős magasnyomású rendszer (anticiklon) uralja Északnyugat-Európa időjárását. Ez a magasnyomású gerinc Grönland és Skandinávia térségétől nyúlik délkelet felé. Az ilyen típusú anticiklonok jellemzően stabil, csapadékmentes időt hoznak, de a nyugati és keleti oldalán eltérő folyamatokat idézhetnek elő.

Az anticiklon keleti peremén és déli részén az észak felől áramló hideg levegő déli irányba mozdul, ami hidegbetöréshez vezethet Közép- és Kelet-Európában. Ez a jelenség most is megfigyelhető lesz: a hideg levegő, amely az Északi-sarkkör környékéről származik, a magasnyomású gerinc által „irányított csatornán” keresztül áramlik le térségünkbe.

A hidegbetörést okozó frontrendszer feltűnése, és a sarkvidéki levegő áramlásának jelölése

Kb. 102 óránál (a modellfutás kezdőidejétől számított 102 óra múlva) tűnik fel először az a ciklon, amely a változás egyik okozója lesz. Az alábbi animáción látszani fog, ahogy a rendszer délkeleti irányba halad, és ennek mentén érkezik meg a lehűlés.

Légnyomás-animáció ECMWF modell számításai szerint

A sarkvidéki eredetű levegő érkezését a 850 hPa-s szintű hőmérséklet animáció szemlélteti a legjobban. Látszik, hogy a sötétkékkel jelölt, ezáltal zordabb értékeket sejtető területek tőlünk észak-északkeleti irányban helyezkednek el.

850 hPa szintű hőmérséklet animáció, ECMWF modell számításai alapján

Itthoni helyzetképek

Az alábbi 3 várost, Zalaegerszeget, Csurgót és Kaposvárt választottuk ki a részletes elemzéshez. Látható, hogy szombatig semmi jele nem lesz a hidegnek, azonban onnantól kezdődik a markáns lehűlés. Jelen állás szerint csak gyenge fagyokra van kilátás, de előfordulhatnak olyan térségek, ahol akár -3 °C-ig is lecsökkenhet a hőmérséklet. Ha ez hosszabb ideig kitart, az sajnos komoly problémákat okoz a mezőgazdaságban.

Zalaegerszeg
Csurgó
Kaposvár

A hidegbetörés dinamikája

Hidegfront átvonulása:

A hideg levegő leáramlását gyakran egy gyorsan mozgó hidegfront kíséri, ami az előző napok enyhébb időjárását hűvösebbre váltja. Bár most jelentős csapadék nem várható, a frontális rendszer általában záporokat vagy elszórt hózáporokat is hozhat.

Hózápor lehetőségek Magyarországon (kékkel jelölve)

Az anticiklon középpontjához közeledve gyenge vagy mérsékelt szél várható, míg a gerinc peremén, ahol a hideg levegő áramlik, erősebb északias szelek alakulhatnak ki. Ezek tovább fokozzák a hidegérzetet.

Zárszó: Tavasz vagy tél?

Az előttünk álló napok ismét emlékeztetnek minket arra, hogy az április sosem egyértelműen tavaszias hónap. A hidegbetörés ugyan kellemetlen meglepetést hoz, de ne feledjük, a természet állandó változásban van, és minden időjárási helyzet része egy nagyobb, lenyűgöző rendszernek.

Figyeljük a hőmérséklet-ingadozást és a hétvégi változásokat, de ne csüggedjünk: az igazi tavasz is már csak egy karnyújtásnyira van! Addig is, öltözzünk melegen, élvezzük az áprilisi napok minden pillanatát, és kövessétek figyelemmel a friss előrejelzéseket itt, az oldalon.