A naptár szempontjából egyre inkább kifelé araszolunk a télből, ám az időjárásunk természetesen fittyet hány erre (is), és erőteljes téli mozzanatokat fog elővarázsolni számunkra. Először egy hidegcsepp okoz zavart, aztán szibériai eredetű hideg levegő érkezik, ami komoly fagyokat is eredményezhet. Nézzük meg, mire is számíthatunk az elkövetkezendő napok során!
A jelenlegi helyzetkép és a rövidtávú esélyek
Jelen pillanatban tőlünk északra egy hatalmas kiterjedésű magasnyomású légörvény („leánykori” nevén anticiklon) terül el. Ennek elhelyezkedése az elkövetkezendő napok során módosul, ugyanis nem az orosz térségben fog tovább összpontosulni, hanem északi irányba húzódik (1. ábra). Azonban egy magassági hidegcsepp szintén zavart okoz térségünkben, változékony időt okozva egészen szombatig (2. ábra).

A változékonyabb idő első állomása szerdán fog bekövetkezni, amikor is a reggeli óráktól csapadék érkezése várható. Nincs egyöntetű álláspont a modellek között, de annyi biztos, hogy némi havat mindegyik prognosztizál. A csapadéktömb előterében levő levegő hőmérséklete adja meg a halmazállapotot, ami lehet hó, havas eső, ónos eső vagy eső is (na ezt jól felsoroltuk 😁 ). A 3-as ábra összehasonlító grafikonja megmutatja, mennyire sokszínű és különböző a modellek kimenete.

Jelmagyarázat: Kék-sötétkék – havazás; zöld – eső; piros – ónos eső; narancssárga – havas eső
Modellek (felső sor): 1. Swiss 4×4; 2. Swiss 4×4 (ECMWF alapú); 3. Swiss MRF
Modellek (alsó sor): 1. ECMWF; 2. GFS; 3. ICON
Megmaradó hóréteggel kapcsolatban nehezen lehet biztosat mondani. Átlagosan 1-2 cm havat várnak a modellek, de a Letenye-Kaposvár vonaltól északra nagyobb eséllyel alakulhat ki jelentősebb hóréteg. Ettől függetlenül a déli térségekben is lehet számítani szilárd halmazállapotú csapadékra.
A hó: elolvad, vagy megmarad?
A csütörtök esti csapadékmező lesz ebből a szempontból a döntő, hiszen ekkor már megmaradó hóréteggel is számolhatunk. Késő estétől esővel indul, majd a délelőtti órákban vegyes halmazállapot, ami a délutáni órákban válthat át havazásba. A hidegcsepp elhelyezkedése kulcsfontosságú, így az előrejelzés ezen a ponton nagy bizonytalanságot rejt. A 4. ábra egy speciális összehasonlítást mutat be, az úgynevezett multi-modellt, ami a különböző számításokat átlagolja és ábrázolja a térképen. E szerint Zala lenne a kedvezményezett, de egyes somogyi járások is megmaradó hóréteggel kell, hogy számoljanak.

Szibériai hideg: (ne) gyere le!
A hétvégén a légköri feltételek, valamint a légörvények áramlási rendszereinek köszönhetően szibériai eredetű hideg levegő érkezik térségünkbe. Az igazán zord idő országunktól keletre lesz tapasztalható, de Magyarországon is lehetnek -10 °C körüli minimumok, különösen ott, ahol megmaradó hóréteg alakul ki. Az 5-ös ábra animációján látható a keddig érkező hideg légtömeg mozgása.

Megpróbáltunk egy hőmérséklet-összehasonlító elemzést is ábrázolni. A 6-os ábrán Lenti és Kaposvár adatait vettük górcső alá, és látszik, hogy egyelőre egyik modell sem számít igazán -10 °C alatti értékekkel. Mindenesetre a következő napok alakulása pontosabb választ fog adni a hidegleszakadással kapcsolatban (is).
Összegzés
Bár markáns lehűléssel kell számolnunk, a helyzetnek vannak pozitív oldalai is:
- Hőmérséklet szempontjából nem lő ki az időjárásunk, nem áll át tavaszi fokozatba, hogy aztán a korán fejlődésnek indult növényeink elfagyjanak;
- Bár markáns lehűlés lesz, de semmiképp sem közelíti meg időjárásunk az 1940-es tél ezen időszakát, amikor is 5 napon keresztül rekordok dőltek, -30 °C körüli minimum hőmérséklettel.
A csapadék azonban továbbra is kevés, ami hosszútávon problémás lehet a mezőgazdaság szempontjából.