Ahogy már több ízben említettük, a felettünk uralkodó anticiklon ideje leáldozott, a hidegpárna jelenség megszűnik, és aktivizálódik légkörünk. Már a ciklonok elkezdték a tevékenységüket, amelyek számunkra 2 ízben hoznak változékony, csapadékos időt. Pénteken pedig szilárd halmazállapotú csapadék érkezhet, többfelé várható havazás. Lássuk a részleteket!

Jelenlegi helyzetkép – az első hullám

Tőlünk északra egy erőteljesebb ciklontevékenység érzékelhető (1. ábra), melynek a hidegfrontja hétfőn súrolta hazánk területeit is. Számottevő változást nem okozott, csupán annyit, hogy egyes térségekben kisöpörte a ködöt. A ciklon távozóban van, de hamarosan érkezik a következő is, amely már nedves légtömegeket is szállít magával.

1. ábra: légnyomástérkép Európa felett

Szerdai ciklon, esőzés, lehűlés

Az érkező alacsony nyomású légörvény előoldalán valamivel enyhébb levegő érkezik térségünkbe. Az előzetesen várt 10+ °C értékek (napközben) csak hazánk délkeleti részein várhatóak, a mi környékünkön 7-9 °C között alakulnak a maximum hőmérsékletek. Ekkor – természetesen – mint kísérő jelenség, megélénkül a déli, délnyugati szél (2. ábra). Viszont az éjszakai időszakban szokatlanul enyhe lesz az idő, egészen a front betöréséig.

2. ábra: szélirány-, és sebesség előrejelzés GFS modell alapján

A 3. ábra animációján látszik a csapadékmező érkezése, és környékünkön történő végig haladása. A kora reggeli órákban érkezik, és a késő délutáni órákban int búcsút térségünknek. Amint a színezésen látszódik, mindenütt zöld (legalábbis országon belül), így csak esőre kell számítanunk. A lehűlés csak utána érkezik, a hátoldali áramlással betódul a sarkvidéki eredetű levegő, így az éjszakai órákban valószínűsíthetően mindenütt fagyni fog.

3. ábra: a csapadékmező áthaladásának animációja, ECMWF modell alapján

Jön a péntek, jön a hó (?)

A cikk írásának elkezdésekor még a reggeli, a folytatásban pedig már az esti modellfutásokat néztük. És, talán 4 nap után először, előjött a kérdőjel, hogy vajon tényleg esni fog a hó? És ha igen, akkor hol? Legutóbb már említettük, hogy a 3 „nagyobb” modell egyöntetűen várja a kiterjedt havazást, térségünket is lefedve. Nos, ahogy közeledik az idő, úgy kezdtek egyre jobban kettéválni, és a különböző kimeneteket elénk tárni (persze ebben nincs semmi különleges). A 4-es ábra galériájában beillesztjük az ECMWF, a GFS, az ICON és az UKMO várható hóvastagság előrejelzését, az összehasonlítás kedvéért. Itt az olvasó részéről is előjöhet a kérdés, hogy vajon miért ilyen bizonytalan a történet? Csak azért, mert nem mindegy, hogy a ciklon melyik pályán fog mozogni, északabbra vagy délebbre tolódik. Illetve az is egy messze nem elhanyagolható szempont, hogy a szerdai hidegfront után mennyire melegszik vissza a levegő.

Zárásként pedig megmutatjuk a légnyomás összehasonlító grafikont, amelyben tisztán látszik, miért is mondtuk, hogy a hét frontok szempontjából (is) hullámvasút lesz…

Borítókép: Krisztbaum Mária

Felhasznált ábrák forrása: www.meteologix.com